Annons

Annons

Annons

Vetlanda

Här är alla 278 studenter och stipendiater

Text

Under fredagen tog 278 elever studenten på Njudungsgymnasiet. Här är alla studenter och stipendiater.

Studenter:

Bygg- och anläggningsprogrammet

Gustav Andersson, Martin Artursson, Andreas Bergdal, Adam Candestam, Jasmin Catak, Hedvig Cederberg, Olle Eriksson, Hampus Folkesson, Anton Holm, Alfred Hugosson, Pontus Hägneryd , Viktor Johansson, Måns Jönsson, Samuel Krantz, Obed Landu, Anton Lindahl, Zacharias Malmborg, Billy Nero, Albin Renholm, Martin Samuelsson, Ludwig Sjöblad, Daniel Svensson, Jonathan Svensson, Linus Toresson, Kevin Vilhelmsson, Gustav Wallin, Albin Zimmermann.

El- och energiprogrammet

Annons

Hugo Bexell, Jonatan Franzén, Philip Gustafsson, Philip Hed, Viktor Holmberg, Mirnes Hopovac, Max Hugosson, Joakim Jertland, Sebastian Johansson, Stef Koning, Johan Landebro, Rasmus Lundström, Anton Lüning, Lasse Mundt, Axel Rehnberg, Jonathan Sandahl, Anton Tan, Ruben Tielman, Simon Zimmermann.

Annons

Ekonomiprogrammet

Jessica Aronsson, Anna Bjelic, Thea Engelbrektsson, Sebastian Fager, Alice Ferm, Hilda Ferm, Tilda Freij, Julia Karlsson, Hampus Karmetun, Felicia Leandersson, Ferisa Omic, Tova Racov, Gustav Sandgren, Alice Sunesson, Hugo Svensson, Anton van Manen Rutgerus, Elin Albinsson, Alfons Cantby, Nils Claesson, Isak Emanuelsson, Caesar Friberg Jonsson, Edwin Fridell, David Gren Vidén, Felix Gudmundsson, Emilia Heidar, Rebecka Henrysson, Elsa Hugosson, Johanna Hugosson, Julia Iluk, Maja Johansson, Vendela Johansson, Anton Jältborn, Simon Karlsson, Emmy Koste, Simon Mourad, Isac Sigfridsson, Ebba Ytterell.

Estetiska programmet

Jennifer Bergström, Johanna Brolin, Alicia Johansson, Ellen Larsson, Sunny Petersson, Sara Sjöberg, Moa Svensson.

Fordons- och transportprogrammet

Eric Axelsson, Moa Freid, Carl Hanzén, David Högman, Robin Ivarsson Lind, Daniel Jonsson, Fredric Lindahl, Markus Svensson, Christoffer Tornell, Ted Vidén.

Yrkesintroduktion mot Fordons- och transportprogrammet

Filip Andersson, Dennis Bergström, Gustav Karlström.

Handels- och administrationsprogrammet

Julia Andersson Isaksson, Ludwig Andersson, Josefin Asp Steiner, Amanda Bessford Lagerqvist, August Bexell, Nathalie Bogar, Clara Filipsson, Alma Heiver, Julia Herbertsson, Emelie Johansson, Amanda Karlsson, Nicole Nilsson, Nell Oskarsson, Abdulkader Sharif Mohamed, Sandra Sneidern, Alexander Svensson.

Industritekniska programmet

Pontus Fransson, Elias Grönberg, Harly Gustafsson, Oscar Gustafsson, Carl Johansson Sjögren, Jonathan Karlsson, Julia Lipic, Omar Matar, Villiam Olofsson, William Rudberg, Armen Selimovic, Panuwat Somchok.

Annons

Yrkesintroduktion, mot Industritekniska programmet

Annons

Leslihie Wasslavik, Albian Franca.

Naturvetenskapsprogrammet

Flona Abdullahi, Omar Abo Hashem, Alma Ahlgren, Farah Al-Habali, Hassan Alkharfan Mohamad, Mahmoud Alshahel, Elif Aricak, Ezzulddin Aziz, Darko Buljevi, Elsa Claesson, Wilma Danlid, Isac Edefors, Elin Edgarsson, Bejna Ekin, Moa Emilsson, Tilda Eriksson, Erik Forssell, Evelina Gross Myrne, Embla Halldin, Malgorzata Iwanyszyn, Maja Johansson, Elin Karlsson Elin, Jennifer Larsson, Tim Liljeblad, Molly Ljunggren, Adrian Lundin Liljeholm, Ebba Olausson, Albin Samuelsson, Maja Starck, Matilda Steen, Elsa Thoreström.

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Bianca Erlingsson, Alva Folkesson, Elly Folkesson, Daniel Käkönen, Erik Lindvall, Linn Sandberg.

Yrkesintroduktion, mot Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Jonathan Johansson.

Samhällsvetenskapsprogrammet

Bahjo Abdulkadir, Donat Agushi , Sahel Ahmadi, Felicia Albinsson, Jomna Alwan, Amer Asic, Agnes Edvinsson, Julia Eriksson, Adisa Garibovic, Liridona Gashi, Tilde Gustafsson, Shahd Hamdan, Abodi Hamdon, Sandra Hemmingsson, Jacob Hughes, Sidi Idris Hassan, Linn Nielsen, Tova Riberth, Kimberly Rittervall, Evelina Schulz Larsson, Ebba Svebeck, Linda Thalin Jansson, Martin Thor, Markus Bergström, Elin Brihall, Anna Elg, Theo Franzén, Filip Granman, Malte Gustavsson, Edvard Göransson, Emma Hall, Simon Hedengren, Agnes Johansson, Frida Lindhe, Mehdi Rahmani, Paula-Diana Sorik.

Teknikprogrammet

Daniel Billqvist, Erik Blad, Ester Borg, Victor Bruce, Oscar Carlesjö, Alfred Fröding, Mujo Hadzimesic, Julia Henrysson, Max Johansson, John Karlsson, Sebastian Karlsson, Axel Ribbholm, Erica Rickard, Daniel Salo, Robin Ström, Simon Svensson Qvistberg, Daniel Thorn, Jesper Zeilon, Abdullah Abass, Alexander Augustsson, Khalil Awad, Rasmus Brunosson, Oskar Danielsson, Tilda Evanson, Emil Fingalsson, Jesper Fröding, Roholla Hagatulah, Elias Hillström, Alexander Jamal, Edvin Johansson, Linn Kärvegård, Amanda Lipic, Noah Renebrant, Arvid Selhorst, Aghil Shirzey, Benjamin Svensson, Martien van Manen, Hugo Wilhelmsson , Albert Ärleskog.

Annons

Annons

VVS- och fastighetsprogrammet

Erik Asplund, Ali Bagheri Rajab, Jacob Borneling, Jonathan Danielsson, Oliver Petersson, William Rosenberg, Kristian Svahn Dahl.

Vård- och omsorgsprogrammet

Ellen Dellstål, Abdi Dhiblawe Deeqo, Ninna Jelicic, Alexandra Johansson, Agnes Leiner, Tilda Liljeblad, Linnéa Lindell, Elin Ljunggren, Stina Lövgren, Ali Mahdadi, Zubair Nawrozi Ali, Johanna Salonen, Elsa Sellmo, Märta Steinwall, Hilma Strand Hilma, Olivia Strandberg.

Introduktionsprogram

Denniz Svensson.

Programmet för administration, handel och varuhantering

Cecilia Holm.

Programmet för fastighet, anläggning och byggnation

Emanuel Björkman.

Programmet för hotell, restaurang och bageri

Victor Dagman, Annie Olsberg , Caroline Sundberg.

Individuella program

Andreas Bengtsson, Leo Kraft, Linus Wasslavik.

Stipendiater

Mälstrands stipendiestiftelse och Samstiftelsen

Stipendium på 1 000 kr tilldelas Julia Karlsson EK16A för sitt arbete som elevrådets ordförande. Stipendium på 2 000 kr vardera för goda studieresultat tilldelas: Erica Rickard TE16A Julia Henrysson TE16A Hilda Ferm EK16A Mahmoud Alshahel NA16 Darko Buljevic NA16 Elsa Thoreström NA16 Flona Abdullahi NA16.

MP bolagens stipendium för bästa avgångselev på Teknikcollege

Stipendium på 10 000 kr tilldelas Erica Rickard TE16A.

St:Johanneslogen De Tre Axens, Frimurarna Vetlanda stipendium för bästa kunskaper i fysik

Stipendium på 1 000 kr tilldelas Flona Abdullahi NA16.

Arne Jakobssons 90-årsfond

Stipendium på 2 500 kr och bokpris tilldelas Julia Henrysson TE16

Lions stipendiater

Lions Club i Vetlanda har skänkt resestipendier till: Alice Gunnarsson NA17 Elvisa Smajic EK17B Susanna Wigstrand BA17 Robin Seger EK17A

Annons

IF Metall Höglandet stipendium för elever på Fordon- och transportprogrammet

1 500 kr: Bästa kamrat: Fredric Lindahl FT16

1 500 kr: Bästa studieresultat utifrån sina individuella förutsättningar: Fredrik Lindahl FT16

Annons

De Lokala Branschföretagens stipendium inom fordonsbranschen

De Lokala Branschföretagens stipendium på 1 500 kr för bästa bilmekaniker tilldelas Carl Hanzén FT16. Han tilldelas stipendiet för hög studiemotivation och mycket goda resultat i fordonsämnen samt APL.

Teknikföretagens stipendium för elever på Industritekniska programmet

Stipendium på 5 000 kr tilldelas Panuwat Somchok IN16.

IF Metall Höglandet stipendium för elever på Industritekniska programmet

IF Metall Höglandet stipendium på 1 500 kr för bästa studieresultat tilldelas Carl Sjögren IN16.

IF Metall Höglandet stipendium på 1 500 kr för bästa kamrat tilldelas Panuwat Somchok IN16.

Elitfönster produktion stipendium

Stipendium på 4 000 kr tilldelas William Rudberg IN16.

OBOS Sverige AB stipendium på Industritekniska programmet, inriktning trä

OBOS Sverige AB stipendium på 2 000 kr tilldelas Sebastian Husberg IN17.

OBOS Sverige AB stipendium på Industritekniska programmet, inriktning trä i matematik

OBOS Sverige AB stipendium på 2 000 kr tilldelas Joel Evertsson IN18.

OBOS Sverige AB stipendium på Industritekniska programmet, inriktning trä i engelska

OBOS Sverige AB stipendium på 2 000 kr tilldelas Timmy Ljung Stein IN18.

Stipendier från de lokala elteknikföretagen

Stipendium på 1 000 kr för bästa studieresultat tilldelas Max Hugosson EE16.

Stipendium på 1 400 kr vardera för att ha uppnått godkänt resultat i av Elbranschen utgivet elsäkerhetsprov tilldelas: Anton Tan, Axel Rehnberg, Joakim Jertland, Jonathan Sandahl, Lasse Mundt, Max Hugosson, Philip Gustafsson, Sebastian Johansson, Stef Koning EE16.

Annons

Hydros Teknikcollegestipendium El- och energiprogrammet automation

Stipendium på 5 000 kr tilldelas Hugo Bexell EE16.

Hydros Teknikcollegestipendium Teknikprogrammet

Stipendium på 5 000 kr tilldelas Julia Henrysson TE16A.

Plannja Stipendium för elever på Teknikprogrammet

Annons

Stipendium på 5 000 kr tilldelas Hugo Wilhelmsson TE16B.

SR-programmets stipendium

Stipendium på 1 000 kr tilldelas Emanuel Björkman FAFAS15 för mycket väl genomförd APL.

Vetlanda Handel stipendium

Vetlanda Handel stipendium på 2 000 kr (presentkort) tilldelas Clara Filipsson HA16.

Sävsjö Näringsliv stipendium

Sävsjö Näringsliv stipendium på 1 000 kr tilldelas Amanda Karlsson HA16.

Establo i Vetlanda stipendium

Establo i Vetlanda stipendium på 1 000 kr tilldelas Julia Herbertsson HA16.

Företagarföreningen i Gallerian Vetlanda stipendium

Företagarföreningen i Gallerian Vetlanda stipendium på 2 000 kr (presentkort) tilldelas Amanda Bessford Lagerqvist HA16.

Vetlanda Bad & Gym stipendium

Vetlanda Bad & Gym stipendium, träningskort/årskort, tilldelas Cecilia Holm AHADM15.

Region Jönköpings läns stipendium

Stipendium på 2 000 kr tilldelas Hilma Strand VO16.

Vård- och omsorgsprogrammets stipendium

Stipendium på 1 200 kr tilldelas Deeqo Abdi Dhiblawe VO16.

Vård- och omsorgsnämndens stipendium till elev/elever på Vård- och omsorgsprogrammet

Stipendium på 2 000 kr tilldelas Elsa Sellmo VO16.

Inner Wheel stipendium

Inner Wheel stipendium på 1 000 kr tilldelas Sara Sjöberg ES16 för goda studieresultat trots läs- och skrivsvårigheter.

SEB:s stipendium SEB:s stipendium på 3 000 kr för utförda prestationer inom ämnesområdet Redovisning och beskattning tilldelas Thea Engelbrektsson EK16A. SEB:s stipendium på 3 000 kr för utförda prestationer inom ämnesområdet Marknadsföring tilldelas Hilda Ferm EK16A. SEB:s stipendium på 3 000 kr för utförda prestationer inom ämnesområdet Juridik tilldelas Julia Karlsson EK16A.

Annons

Aktiespararna i Vetlanda/Sävsjö stipendium

Aktiespararnas stipendium med ett värde av totalt 1 200 kr för utförda prestationer inom ämnesområdet Aktiekunskap tilldelas Nils Claesson EK16B.

Stipendier från EY, åk 2

Annons

EY:s stipendier om vardera 1 500 kr för utförda prestationer i Företagsekonomi tilldelas Robin Seger EK17A och Lina Karlsson EK17B.

Björns Bokhandels kulturstipendium

Bokstipendium på 500 kr vardera tilldelas Amer Asic SA16A och Simon Hedengren SA16B.

T-Emballages stipendium för elever på högskoleförberedande program

Stipendium på 5 000 kr tilldelas Simon Karlsson EK16B.

Stiftelsen Werner von Seydlitz stipendium i naturvetenskap

Stipendium på 5 000 kr tilldelas Elsa Thoreström NA16.

Stiftelsen Werner von Seydlitz stipendium i matematik

Stipendium på 5 000 kr tilldelas Hugo Wilhelmsson TE16B.

Beslag & Metalls stipendium i automationsteknik

Stipendium på 2 500 kr tilldelas Jonatan Franzén EE16.

Zontaklubbens stipendium

Stipendium på 1 000 kr tilldelas Moa Emilsson NA16.

Byggnadsindustrins yrkesnämnd stipendium

Stipendium på 5 000 kr tilldelas Albin Zimmermann BA16.

De lokala lärlingsföretagens stipendium

2 000 kr: Anton Lindahl BA16

2 000 kr: Billy Nero BA16

2 000 kr: Hedvig Cederberg BA16

2 000 kr: Pontus Hägneryd BA16

2 000 kr: Harley Bergqvist BA17

Restaurang Gärdets stipendium

Restaurang Gärdets stipendium på 1 000 kr tilldelas Linn Sandberg RL16.

Kommunens storkök stipendium

Stipendium tilldelas Bianca Erlingsson RL16.

Svenska Byggnadsarbetareförbundet avdelning Småland-Blekinges stipendier till VVS- och fastighetsprogrammet

Annons

Stipendium på 500 kr för ”Bästa kamrat” tilldelas Kristian Svahn Dahl VF16. Stipendium på 500 kr för ”Bästa studieresultat efter sina förutsättningar” tilldelas Oliver Petersson VF16.

VVS-branschens elevstipendium

VVS-branschens stipendium på 2 000 kr tilldelas Kristian Svahn Dahl VF16.

Berzeliusstipendium

Stipendium tilldelas Flona Abdullahi NA16 och Hassan Alkharfan NA16.

Kommunals stipendium till elev på Vård- och omsorgsprogrammet

Stipendium på 2 000 kr tilldelas Elin Ljunggren VO16.

Diplomerade Gymnasieekonomer vid Njudungsgymnasiet

Thea Engelbrektsson, Hilda Ferm, Emmy Koste, Elsa Hugosson, Nils Claesson, Alfons Cantby, Vendela Johansson, Caesar Friberg Jonsson, Emilia Heidar, Hugo Svensson.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan