Annons

Annons

Annons

Coronaviruset

Hoppas på full styrka i fullmäktige: "Så långt som möjligt ska demokratin fungera"

Under coronapandemin har kommunfullmäktige i Sävsjö bantats till 21 ledamöter. När de på nytt möts den 21 september hoppas man åter vara full styrka.

– Är det fortsatt lugnt med smittspridningen i Sävsjö kommun vill vi återgå till normalläget med 39 ledamöter, säger Stefan Gustafsson, kommunstyrelsens ordförande, Kristdemokraterna.

I september hoppas kommunalrådet Stefan Gustafsson och alla andra politiker att man kan återgå till ett fullt fullmäktige samt full styrka i kommunstyrelsen och nämnderna.

Bild: Lars Bernfalk

Annons

– Ambitionen är att vi under september ska vi återgå till det normala. Det känns inte bra om inte alla är med när vi ska fatta stora och viktiga beslut. Så långt som möjligt ska demokratin fungera, säger Stefan Gustafsson.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan