Annons

Annons

Annons

Vintern på Höglandet

Det blir skidåkning i Lövhult i helgen - 1,5 mil spårat: ”Riktigt bra”

Snön har fallit och i helgen vankas det skidåkning. Nässjö Ski arbetar för fullt med att tillverka spår i det vackra vinterlandskapet i Lövhult.
– Förhoppningsvis är spåren redan klara torsdag eftermiddag, säger Jonas Franzén från Nässjö Ski.

Text

Hela 1,5 mil förväntas vara spårade till helgen.

Bild: Lovisa Ström, Privat

Annons

I torsdags vaknade Nässjöborna upp i ett vitt snötäckt landskap. Staden var täckt med 30 centimeter snö. Vad passar inte bättre då, än att testa glidet i skidspåren i Lövhult. Nässjö Ski påbörjade arbetet redan på onsdagskvällen och under torsdagen beräknades spåren vara redo att intas. Mycket folk förväntas komma.

– Vi hoppas alltid på att det kommer mycket folk till Lövhult. Nu när det är mycket snö så tror vi att flera kommer att passa på under trettonhelgen, säger Jonas Franzén.

Tidigare har Nässjö Ski fått använda sig av flera snökanoner för att få ihop snö till skidspåren. Denna helgen klarar de sig utan, då natursnön gjort sitt. Förhoppningsvis kan skidåkarna ta sig ändå upp till Muggebo och runt alla skidspår i Lövhult, vilket blir en sträcka på sammanlagt 1,5 mil.

– Vi hoppas på att spåren blir riktig bra, säger Johan.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan