Det har snart gått tre veckor sedan det blev ett nytt år. Ett nytt år betyder också att det börjar närma sig en ny säsong i den svenska fotbollen. På fredagen kom vi ytterligare ett steg närmre när Smålands fotbollsförbund presenterade sina serieförslag på de sista lokala serierna, damernas division 4 och herrarnas division 6.

Sedan tidigare har förslag på övriga serie lämnats ut till klubbarna och förutsatt att inga lag har några invändningar så kan vi nu presentera hur de lokala lagen spelar kommande säsong.

Serieindelning för Höglandets fotbollslag

Division 2 Östra Götaland (herrar):

Asarums IF FK, Dalstorps IF, FK Karlskrona, FK Älme..

Serieindelning för Höglandets fotbollslag

Division 2 Östra Götaland (herrar):

Asarums IF FK, Dalstorps IF, FK Karlskrona, FK Älmeboda/ Linneryd, Husqvarna FF, Hässleholms IF, IFK Berga, IFK Hässleholm, IFÖ Bromölla IF, Nosaby IF, Nässjö FF, Råslätts SK, Räppe GOIF, Österlen FF.

Division 2 Mellersta Götaland (damer):

Bors SK, FC Vetlanda Dam, Hultsjö IF Atom, IFK Osby, IFK Värnamo, Ingelstads IK, Ljungby IF, Sandsbro AIK, Smålandsstenars GoIF, Waggeryds IK, Växjö BK, Älmhults IF.

Division 2 Nordöstra Götaland (damer):

BK Tinnis, Borens IK, Egnahems BK, Eneby BK, Frödinge-Brantestad SK, IF Eksjö Fotboll, Linghems SK, BK Kenty, Mjölby FC, Smedby AIS, Svärtinge SK, Tranås FF-Torpa AIS.

Division 3 Nordöstra Götaland (herrar):

Eneby BK, Högsby IK, IK Sleipner, IK Tord, Lindö FF, Mjölby AI FF, Skärblacka IF, Smedby AIS, Tenhults IF, Torstorps IF, Tranås FF, Vimmerby IF.

Division 3 Norra (damer):

Forserums IF, Fredriksdals BK, Frödinge-Brantestad SK, Holsby SK, IF Eksjö Fotboll U, Nässjö FF, Tjust IF FF, Tranås FF B, Vimmerby IF B, Ölmstads IS.

Division 4 Nordvästra (herrar):

Bankeryds SK, Bredaryd Lanna IK, Gislaveds IS, Habo IF, IF Haga, IF Hallby FK Kulltorps GoIF, Mullsjö IF, Waggeryds IK, Visingsö AIS, Vrigstads IF, Ölmstads IS.

Div 4 NÖ (herrar):

Aneby SK, Bäckseda IF, Gullringens GOIF, Hultsfreds FK, Hvetlanda GIF, Höreda GOIF, IFK Oskarshamn, IFK Tuna, IFK Västervik, Myresjö/Vetlanda FK, Stensjöns IF, Västerviks FF.

Div 4 Nässjö Dam:

Egnahems BK B, Gripenbergs BK, Gränna AIS, Hultsjö IF B, Jönköpings Södra IF B, Lommaryds IF, Nässjö FF U, Sommens AIF, Vrigstads IF, Ölmstads IS U.

Div 4 Vimmerby Dam:

FC Vetlanda Dam U, Frödinge-Brantestad SK B, Gullringens GoIF, Hultsfreds FK, IFK Hult, Rosenfors IK, Södra Vi IF, Tjust IF FF B, Vimmerby IF C.

Div 5 Norra Herr:

Annebergs GIF, Bodafors SK, Forserums IF, IF Eksjö Fotboll, IFK Österbymo, IFK Öxnehaga, Malmbäcks IF, Solberga GoIF, Sommens AIF, Örserums IK, Ekhagens IF, Sävsjö FF.

Div 5 NÖ herr:

Djursdala SK, Edsbruks IF, Fågelfors IF, Fårbo FF, HM IS, IF Stjärnan, Målilla GOIF, Ruda IF, SK Lojal, Storebro IF, Södra Vi IF, Timmernabbens IF.

Div 5 SV herr:

Agunnaryds IF, Alvesta GoIF, Angelstads IF, Delary/Pjätteryd, Horda AIK, Häradsbäcks IF, IFK Lammhult, IFK S/RIF, Liatorps IF/Eneryda IF, Torpa IF, Vederslöv/Dänn.IF, Vislanda IF.

Div 5 Södra herr:

Alstermo IF, Emmaboda IS, Flerohopps GoIF, Konga SK, Norrhults BK, Näshults IF, Nöbbele BK, Rottne IF, Tingsryd United FCV, äxjö BoIS, Åby/Tjureda IF, Örsjö IF.

Div 6 JKPG Norra herr:

Adelövs IK, Bälaryds IK, Egnahems BK, Frinnaryds IF, Gripenbergs BK, Gränna AIS, Husqvarna IF, IK VistaLekeryd/Svart. SK, Lommaryds IF, Torpa AIS.

Div 6 Vetlanda herr:

Ekenässjöns IF, Fagerhults AIK, Farstorps IK, Holsby SK, Hultagårds IF, Lenhovda IF, Skede IF, Tolgs IF, VSGF/JAIK, Älghults IF, Österkorsberga IF.

Annons