KommentarAndy Warhols första internationella separatutställning ägde rum 1968 på Moderna Museet. Femtio år senare återskapas utställningen med en nostalgisk tillbakablick som sätter Warhol i ett nygammalt ljus, skriver Johan Fingal.
NässjöPå tisdagen togs första "rivningstaget" inför en storsatsning av det anrika Nevotex AB. När grävmaskinen satte tänderna i en äldre fastighet på området var det startskottet för Nässjöföretagets största investering - en om- och tillbyggnad för 42 miljoner kronor.
SävsjöDe kan röka på en gång i veckan men skulle aldrig klassa sig själva som missbrukare. Det går heller inte att gissa vem som använder droger, det kan förekomma bland alla ungdomar, även högpresterande.
EKSJÖKlassiska Eksjöbutiken Sandins skor har försatts i konkurs, det meddelade Eksjö tingsrätt under tisdagen. Den blir därmed den senaste i en rad verksamheter som försvinner från Eksjös stadskärna.
NässjöNu ska det vara helt klart - det blir en hamburgerrestaurang vid Sörängsrondellen.
Max Burgers AB har undertecknat köpekontraktet för tomtmarken, där bolaget planerar att bygga. "Det blir dock inget bygge i år utan jag räknar med att vi kommer igång under 2020" säger etableringschefen Henrik Lejon.
SävsjöDebatterna i Sävsjös kommunfullmäktige har tenderat att vara ganska tama på senare tid. Men under måndagskvällen hettade det till när en åtta procents höjning av renhållningstaxan skulle bestämmas. Så här säger huvudpersonerna efteråt.
VrigstadOstfestivalen på Münchenbryggeriet i Stockholm slutade med en "Svensk klassiker" för gårdstillverkarna Smålandsost i Vrigstad. Det var nämligen utmärkelsen de fick med sig hem när de deltog med sina ostar, tillsammans med två bronsmedaljer.