Annons
Vidare till smalandsdagblad.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Årsmöte i Klockargårdskyrkan, Malmbäck

Artikel 53 av 55
Korta nyheter i Nässjö
Visa alla artiklar

Malmbäcks frikyrkoförsamling har digitalt hållit sitt årsmöte. Församlingen bedriver en omfattande verksamhet i Klockargårdskyrkan för alla åldrar. Under det gångna året har på grund av rådande pandemi större delen av församlingens aktiviteter gått på sparlåga. Gudstjänstlivet har hållits igång med de restriktioner som gällt och även digitaliserats och sänts via webben. Medlemsantalet var i årsskiftet 279 medlemmar.

Årsmötet beslutade att inriktning för kommande år ska vara ett fördjupat år av bön för både församling och enskilda. Årsmötet valde funktionärer och ledare för verksamheten. Beslut togs att anställa en ny ungdomsledare, Louise Sandberg från Alvesta. Alf Johansson avtackades med blommor för den tid han varit församlingens ordförande.

Till ny styrelse för församlingen valdes, Simon Granlinger, Mattias Korpegård , Gudrun Thorstensson, , Gunilla Hjelmqvist, Josefin Gunnargård, Anna Ekedahl, Stefan Magnebäck, Annica Johansson Samuel Korpegård. Och till suppleanter i styrelsen Martin Larsson, Henning Marklund. Som vakanspastor och församlingsföreståndare tjänstgör sedan årsskiftet Erling Andersson från Nässjö som även ingår i styrelsen, som avslutade årsmötet med en anda

Skicka in en artikel om något som berör dig

Med Smålands Dagblad Nära kan du skriva egna artiklar och få dem publicerade.

Skriv en läsarartikel